środa, 23 marca 2022

Kompozycja we wnętrzu


Zacznijmy od tego czym jest kompozycja. Pierwsze wasze skojarzenie to zapewne utwór muzyczny ;-) brawo. Aczkolwiek kompozycja pojawia się we wszystkich rodzajach sztuki: muzyce, malarstwie czy projektowaniu.


Kompozycja to zamierzony dobór sprzętów i kolorów – tak aby wszystkie elementy spójnie do siebie pasowały i tym samym tworzyły harmonijną całość. Słowo kompozycja pochodzi od łacińskiego słowa – COMPONARE – co dosłownie oznacza, łączyć w całość, tworzyć dzieło sztuki. Tak więc naszym zadaniem jest stworzenie małych dzieł sztuki, poprzez umiejętne dobranie kolorów, proporcji, faktur  i ułożenia ich pomiędzy danymi elementami.


 Układy kompozycyjne najczęściej stosowane w aranżacji wnętrz:

- kompozycja centralna

- kompozycja symetryczna

- kompozycja asymetryczna

- kompozycja wertykalna

-kompozycja horyzontalna


Kompozycja centralna – bazuje na wykorzystaniu centrum geometrycznego figur. W centrum danej płaszczyzny lub przestrzeni umieszczony zostaje istotny element kompozycji (element ten jest zazwyczaj spójny z przeznaczeniem wnętrza, jego funkcją np. stół w jadalni).
Element ten pełni nadrzędną rolę względem pozostałych elementów (np. reszty umeblowania i wyposażenia). Układy centralne wprowadzają do wnętrz odczucie równowagi, harmonii i porządku.

Uwaga: należy konsekwentnie dostosowywać kolejne elementy kompozycyjne do ustalonego układu przestrzennego np. oświetlenie i kolorystyka, mają podkreślać układ centralny, a nie z nim konkurować i go zaburzać! Nie oznacza to jednak, że nie należy stosować symetrii czy asymetrii w połączeniu z centralnym układem przestrzennym. Można mieszać układy, byle stworzyć jedną spójną całość !!! 




A tu kompozycja, która jest zarówno centralna jak i symetryczna. Centralnym punktem jest stół, który wraz z krzesłami stanowi główny element tego pomieszczenia, a duża lampa dodatkowo podkreśla ważność stołu. Natomiast półki pomiędzy oknami, stanowią element symetryczny w tym wnętrzu.




 Podobnie i tutaj cała strefa wypoczynkowa umiejscowiona jest w centrum pomieszczenia. A dwie identyczne sofy umieszczone naprzeciwko siebie stanowią kompozycję symetryczną.




Zdjęcia: pinterest.com

Kompozycja symetryczna

Symetrię można prosto opisać jako dwie części będące własnym odbiciem, składające się w jedną całość. Symetria jest sposobem porządkowania przestrzeni. Powoduje odczucie harmonii, równowagi i statyczności. Symetria najczęściej wykorzystywana jest przy projektowaniu sypialni, gdzie po obu stronach łóżka, stają takie same stoliki czy kinkiety.


        Projekt: Moo Studio, Współpraca: Maja Klimczuk, Zdjęcie: booking.com

Symetria występująca w zbyt wielu powtórzeniach, może powodować, że wnętrze będzie mało urozmaicone (wręcz nudne), można wtedy wprowadzić pewne elementy asymetryczne, co doda ruchu, napięcia i dynamiki układom aranżacyjnym. A jak widać na zdjęciu, w tym przypadku będzie też elementem użytkowym, jak komoda czy fotel. 


Kompozycja asymetryczna – charakteryzuje się brakiem wyraźnego uporządkowania w przestrzeni, oraz przewagą jednej części nad drugąAsymetrię możemy odczuwać jako brak porządku i równowagi, ale takie układy wprowadzają ruch, dynamikę i zaskoczenie. A takie wnętrza na pewno szybko się nam nie znudzą.



Zdjęcia: pinterest.com

Układy asymetryczne, pozornie swobodne, naturalne czy wręcz przypadkowe posiadają swoją wewnętrzną logikę (nie widoczną dla oka obserwatora), ale określoną przez projektanta.

Idealnym przykładem jest tu galeria na ścianie, którą na etapie projektu układamy na podłodze i planujemy rozkład zdjęć, grafik czy obrazów, a następnie przenosimy całą kompozycję na ścianę.






Zdjęcia: pinterest.com


Kompozycja horyzontalna – w tego rodzaju kompozycji dominują poziome układy np. niskie ciągi mebli, półki poziome, poziome wnęki czy tapety w pasy. W układach horyzontalnych dominuje wyraźnie szerokość (poziom) na wysokością (pion). Horyzontalne kompozycje wnętrz powodują, że zmienia się optyka pomieszczenia : wnętrze staje się bardzo obszerne, kosztem wysokości. Dlatego jeśli macie wysokie wnętrza i chcecie je optycznie obniżyć, najlepiej ograniczyć elementy pionowe np. modne obecnie lamele położyć w poziomie, a nie w pionie. ps. pamiętajcie tylko, że na poziomych elementach będzie osadzał się kurz ;-)








Zdjęcia: pinterest.com


Kompozycja wertykalna – dominują tu układy pionowe, realizowane przez wysokie strzeliste meble, podłużne pasy, tapety z pionowymi wzorami, kotary i zasłony. Obrazy w osiach pionowych, czy wysokie rośliny itp. Dominuje wysokość nad szerokością, a optyka wnętrza zmienia się : pomieszczenie wydaje się wyższe, mniej obszerne. I tu lamele pionowe sprawdzą się idealnie ;-)




Zdjęcia: pinterest.com






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Metamorfoza łazienki bez remontu.

Łazienka, którą wam dzisiaj pokażę, jest jednym z pomieszczeń w mieszkaniu w Opolu, które pomagałam przeprojektować. Tak coś na pograniczu ...